Emeklilere 81 ilde ücretsiz oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, emekliler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Işıkhan, Emeklilerin hayat kalitesini artıracak, arz odaklı hizmetlerle dinamik bir yapıya kavuşturacaklarını ifade etti.

Işıkhan, emeklilere özel raporlu kronik Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarının artık aile hekimleri tarafından yazılabileceğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, Aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artıran yeni bir düzenleme yaptıklarını, 2 milyon vatandaşın yeni ilaç düzenlemesinden faydalanacağını duyurdu.

Işıkhan öte yandan, emeklilere yönelik sağlık hizmetlerinden sosyal faaliyetlere kadar geniş bir yelpazede hizmetler sunulacağını da ifade etti.

EMEKLİ DANIŞMANLARINI GÖREVLENDİRECEĞİZ

Emeklilerimizin taleplerini ve beklentilerini doğrudan iletebilecekleri, geri bildirimlerde bulunabilecekleri bir iletişim platformu kurulduğunu ifade eden Işıkhan, SGK’nın uygulamaya koyacağımız yeni hizmet modelimizde her emeklimizin hizmet merkezine gitmeden tek telefonla hızlıca ulaşabileceği, kurumumuzun yetkin personelinden oluşacak emekli danışmanlarını görevlendireceklerini ifade etti.

81 ilde SGK İl Müdürlükleri’nde kurdukları Emekli Hizmet Masası çerçevesinde emeklilere özel hizmetler sunulduğunu belirten Işıkhan, emeklilerin bu merkezlere giderek sunulacak hizmetler hakkında kendilerine bilgiler sunacak emekli danışmanlarla bir araya gelmelerini istediğini ifade etti.

Işıkhan, gerek kamu kurumlarıyla gerek özel sektörle anlaşmalar gerçekleştirerek emeklilere yönelik özel fırsatlar sunacaklarını onların sosyal, ekonomik olarak desteklenmesini sağlamak üzere çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

“1 AY ÜCRETSİZ KULLANILACAK”

Işıkhan, “Paydaşlarımız ile görüşmelerimiz sonucunda netleşen desteklerin bir kısmını paylaşmak isterim. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar, 1 aylık dönemde emeklilerimizin ücretsiz kullanımına açılacaktır” ifadelerini kullandı.

Işıkhan, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kendi tesislerini ücretsiz olarak tüm emeklilere açma kararı aldığını, emeklilerin tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevi, sosyal tesis ve konuk evlerinden kamu görevlileri gibi alanlarda yüzde 15 indirimli faydalanabileceklerini de sözlerine ekledi.

Işıkhan, PTTcell tarafından emeklilere özel emekli paketi oluşturulduğunu, PTT Kargo’da emeklilere özel indirim sağlandığını, TCDD Demiryollarında ana hat trenlerinde yüzde 10 indirim sağlandığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir