Putin Rusya’nın Kuzey Kore’ye silah gönderebileceğini söyledi, ABD tepki gösterdi

T24 Dış Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, izole Kuzey Kore’ye silah gönderebileceklerini söyledi. Washington, bu senaryonun Kore yarımadasında istikrarsızlık yaratacağını söyledi ve açıklamayı “çok endişe verici” diye niteledi. 

Pyongyang’da Kuzey Kore ile bir ortak savunma anlaşması imzalayan Putin, Vietnam’a geçtikten sonra perşembe günü açıklamalarda bulundu. Putin, Güney Kore’yi Ukrayna’yı silahlandırmaması konusunda uyardı. 

Rus lider, ülkesinin Kuzey Kore’ye silah sağlamasının Batı’nın Ukrayna’yı silahlandırmasının bir sonucu olabileceğini ifade etti. 

Putin, “Ukrayna’ya silah sağlayanlar bizimle savaşmadığınız düşünüyor, fakat Pyongyang’da da dediğim gibi; o zaman biz de Kuzey Kore’yle anlaşmamız kapsamında dünyanın diğer noktalarına silah sağlayabiliriz” diye konuştu.

Rus lider, “Bu ihtimal dışı değil” dedi. 

Güney Kore, perşembe günü yaptığı açıklamayla Moskova ile Pyongyang arasında imzalanan anlaşmayı “çok endişe verici” diye niteledi. Yerel basına konuşan kaynaklar, Seul’un Ukrayna’ya direkt olarak silah göndermeme politikasını tekrar gözden geçireceğini ifade etti. 

Putin, “Güney Kore’nin endişelenmesi gereken bir durum yok” derken, Seul’un Kiev’e silah sağlama kararı vermesinin “büyük bir hata” olacağını söyledi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller konuyla ilgili açıklamasında “Bu çok endişe verici” dedi ve Rusya’nın Kuzey Kore’ye silah sağlamasının bölgede istikrarsızlığa sebep olacağını söyledi. 

Miller, “Ne türde silahlar gönderildiğine göre Rusya, kendisinin desteklediği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal edebilir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir